2. fejezet - Az eskv s a nagy rdbbens
1915 az az v, amit az rkkvalsgig tkozott vnek tartok. Charles mr majdnem ngy ve udvarolt nekem, vgl megkrte a kezemet. Aznap estre egy kzs vacsort beszltnk meg a csaldjval s az n csaldommal. A vacsora elejn felllt, hogy tsztot mondjon, majd az egsz csald eltt megkrdezte:
1915 az az v, amit az rkkvalsgig tkozott vnek tartok. Charles mr majdnem ngy ve udvarolt nekem, vgl megkrte a kezemet. Aznap estre egy kzs vacsort beszltnk meg a csaldjval s az n csaldommal. A vacsora elejn felllt, hogy tsztot mondjon, majd az egsz csald eltt megkrdezte:
- Esme Anne Platt, hozzm jssz felesgl? Te vagy nekem a mindenem, az letem. – Annyira udvarias volt, hogy nem tudtam neki nemet mondani. Pedig br azt tettem volna! Megkmltem volna magam megannyi v szenvedstl! Ezek utn az apk elkezdtk elintzni, hogy a legszebb helysznen legyen az eskv megtartva, az anyk pedig elkezdtk tervezgetni a ruhkat. Elszr a hivatalos eljegyzsemre, s csak utna az eskvre. Ugyanis az Evenson csald ragaszkodott az eljegyzsi blhoz, amit k rendeztek meg. Gynyr ruhm volt, igazi kisasszonyhoz ill. Az utols ilyen ruhm. Aznap mg rmmel fogadtam minden egyes gratulcit s jkvnsgot. Akkor mg nem tudtam, hogy nem lesz Charles mellett rszem egyetlen j dologban sem. Nem tudtam, hogy pokoll fogja tenni az letemet. Az eljegyzs utn viszonylag korai idpontra tztk ki az eskvt. Knnyed, tavaszi napnak indult, amibl azutn jszaka hatalmas vihar lett. Pont olyan volt, mint az n letem: elszr knnyed s j, azutn beksznttt az jszaka, a viharos, stt, rideg, s kegyetlen jszaka.
Ott lltam az oltr eltt, hogy rkre sszekssem az letem egy vadllattal. Ott lltam, a boldog tudatlansgban.
- Charles Evenson, akarod-e hites felesgedl az itt megjelent Esme Anne Platt-et, jban, rosszban, szegnysgben, gazdagsgban, mg a hall el nem vlaszt?
- Akarom! – Felelte ellentmondst nem tr hangon. Most, hogy jobban belegondolok, ez volt a vihar elszele.
- Esme Anne Platt, - fordult felm a pap – akarod-e hites frjedl az itt megjelent Charles Evensont, jban, rosszban, szegnysgben, gazdagsgban, mg a hall el nem vlaszt?
- Akarom – feleltem n is.
- Ha van valakinek ellenvetse, amirt e frigy nem kttethet meg, az most szljon, vagy hallgasson rkre. – Senki nem szlt. Valahogyan sejtettem, hogy nem lesz ellenvets.
- Akkor ezentl hzastrsakk nyilvntalak benneteket.
Charles mintha csak erre vrt volna, maghoz hzott, s megcskolt. Nem gy, ahogy korbban, amikor nha-nha vltottunk egy-egy cskot, hanem kvetelzen. Akkor mg az izgalomnak tudtam be, s az rmnek. Egsz este szrakoztunk, s mulattunk. Mindenki megtncoltatott, termszetesen elszr a frjem s az apm, csak utna a tbbiek. Egyltaln nem is sejtettem, hogy aznap fogok utoljra gond nlkl mulatni. Az est vgn hazamentnk a Charles-szal kzs j hzunkba. Charles egyenesen a hlszobba vezetett, ahol cseppet sem viselkedett gy, ahogy korbban. Sz szerint letpte rlam a ruhmat, majd erszakkal az gynak lktt.
Reggel gy bredtem, hogy ez biztos csak egy rossz lom volt. Tvedtem. Igaz volt. Rjttem, amikor meglttam a ruhm darabjait az gy eltt. Charles viszont nem volt mellettem. Gyorsan odamentem a ruhsszekrnyemhez, s kivlasztottam az els ruht, ami a kezem gybe akadt, majd odalltam a tkr el. Majdnem felsiktottam a ltvnytl. Az egsz testem tele volt horzsolsokkal. Elkotortam egy msik ruht a szekrnyembl, ezttal egy olyat, ami eltakarja a srlseket. Dlig vrtam Charlesra, de nem jtt. Dlutnonknt viszont mindig be szoktam jrni az rvahzba a gyerekekhez. Miutn a konyhsnnk elksztette az ebdet, megfogtam a tskmat, s szltam a kocsisunknak, hogy szeretnk elmenni. blintott, majd elvitt a megbeszlt helyre.
A gyerekek mind boldogan szaladtak elm. , istenem, a gyermeki romlatlansg! k mg annyira szintk. Btran fel merik vllalni, ha flnek valamitl, vagy ha nagyon rlnek valaminek. Nem zavarja ket a msik hibja. s kpesek tiszta szvvel szeretni. Nem is rtem, hogy lehet kpes valaki rvahzba adni a gyermekt. A nincstelensg nagy r, de egy gyerek nem ezt rdemli. Az ms dolog, ha valakinek meghaltak a szlei. Az mg nagyobb szrnysg. A szlk biztos tmaszt nyjtanak a gyermekknek, s akinek nincsenek szlei, vagy nem trdnek vele, annak nincs kihez fordulnia. Egyedl van a nagyvilgban, aminek egyre tbb bne van. Nemrg hallottuk, hogy Eurpban kitrt a hbor, mert egyes hatalmak szeretnnek maguknak gyarmatokat szerezni. s mivel a Fld minden terletn uralkodik mr valaki, knytelenek a mstl elvenni azt, ami van neki. Nem zavarja ket, hogy emberek halnak meg, csaldok mennek tnkre, llatok s fldek pusztulnak el. Csak a gyarmatszerzsi vgy hajtja ket elre. Egyes gyerekek apa nlkl fognak felnni. Mr gy is sok ilyen gyerek van, mirt kell tbb is?
Az rvahzi gyerekeknek minden nap szllttatok friss gymlcst s egy kis dessget. Csak nagyon ritkn kaphatnak, hogyha az rvahton mlik. Nem azrt, mert nem szeretnnek adni, hanem azrt, mert egyre tbb a gyerek, s egyre kevesebb pnz jut rjuk. Minden nap ugyanazt csinlom velk: Jtszunk egy kicsit, uzsonnzunk, majd felolvasok nekik, s egszen vacsorig ott maradok velk. Olyan sugrz az arcuk, amikor valaki trdik velk.
- Esme! Fogcskzunk? – Jtt oda hozzm egy megszeppent ficska.
- Ht pesze! Fuss el!
A mai napra almt s egy kis barackot rendeltem. Errl tudom, hogy mindenki szereti. Vgl a mese kvetkezezett. A mese idejn mindenki az ebdlben tartzkodott, n leltem egy szkre, a gyerekek pedig krm, a fldre.
- Lssuk csak, ki vlaszt ma mest. – Mondtam, majd szrevettem egy kislnyt, aki nagyon bnatos kppel lt az egyik sarokban. Eddig nem lttam, ezek szerint j mg. Fellltam, s odamentem hozz.
- Szia! Te ki vagy? – krdeztem mosolyogva.
- Liza a nevem. – Vlaszolt mg mindig bnatosan.
- Mi a baj Liza? Nekem elmondhatod.
- Meghaltak a szleim, s nincs senkim, akivel lehetnk.
- Liza, tudom, hogy az rvahzban lni nem lehet ppen szvdert, de hidd el, a tbbiek biztos segtenek majd. Vannak, akiknek szintn meghaltak a szlei, teht tudja, mit rzel most. De most gyere, vlassz egy mest.
- Vlasszanak a tbbiek. n nem akarom senki helyt sem elvenni.
- Ugyanmr. Mr mindenki vlasztott, tbbszr is. Kvncsi vagyok a te kedvencedre is.
- Ht, rendben. De mondd csak, mirt vagy ilyen kedves velem? A legtbb felntt, akinek radsul van pnze is, csak lenzi az rva gyerekeket. Nem gondolnak bele a helyzetnkbe.
- n nem nzlek le titeket. n szeretnm, hogy jobban ljetek.
- Ltom magn, hogy meg lenne elgedve egy egyszer lettel is. Szeretnm, hogyha a Hfehrke s a ht trpt olvasn fel nekem.
- Rendben. De megkrhetlek valamire, Liza?
- Igen, mondja nyugodtan.
- Tegezz. Csak hsz ves vagyok.
- Tudom, hny ves, de a szleim azt tantottk, hogy meg kell adni a tiszteletet a nlam feljebbvalnak.
- Nzd, Liza. Nem az a nlad feljebbval, akinek tbb pnze van, hanem akit szeretsz. A pnz nmagban nem boldogt, ha nem oszthatod meg msokkal. Fontos, hogy tudd: te szeretsz, s tged viszontszeretnek.
Nem tudom mirt, taln az szintesge miatt, de azonnal megkedveltem Lizt. Az sszes rva gyerek szinte, de mg azt is elmondta, mit gondol a felnttekrl. s van benne kell tisztelet. Ez a tragdia azrt elgg megrzhatta. Mindkt szljt megltk, s a nevelnk szerint mg ltta is. De t nem bntottk, mert nem vette szre. s nem is beszlt rla. Legalbbis addig, ameddig n ott voltam, nem beszlt. Boldogan indultam haza az rvahzbl. Nem is sejtettem, hogy otthon miben lesz rszem. Nagy volt a csend, de nem igazn trdtem vele. Egyenesen a hl fel vettem az irnyt, mert szerettem volna keresni egy hlruht.
- Hol voltl? – hallottam meg Charles hangjt.
- Elvoltam a vrosban. Mirt?
- Hogy mirt? Hazajttem, s nem tallom sehol a felesgem. A konyhsn azt mondta, hogy mr ebd utn elmentl. s most este ht ra van. Mgis mit kpzelsz? – ordiblt.
- n semmit – dadogtam.
- Semmit? Akkor n megmutatom, mit kpzelj! – s megpofozott. – Most mr tudod, mit kpzelj? – csak blogatni tudtam, mert fltem, ha beszlek, elkezdek srni. – Nekem te ne blogass! – Most nem megpofozott, hanem belemarkolt a hajamba, s maghoz hzott. – Most mondd, rted mr?
- Igen. – Feleltem a knnyeimmel kszkdve.
- Most mondd szebben – kvetelte.
- Igen, megrtettem. – Elengedte a hajamat, s n azt hittem, vge van a megprbltatsaimnak. De tvedtem. Azok mg csak akkor kezddtek. Az gyra lktt, s pontosan gy tett, mint az elz jszakn. Nem volt egy cseppet sem szenvedlyes, vagy kmletes. Miutn vgzett, felllt, s kiment a szobbl. Gondolom elszvott egy szivart, mint aki jl vgezte a dolgt. n pedig ott, s abban a pillanatban rdbbentem, hogy egy vadllathoz mentem felesgl. Charles Evensonban, aki a vilg fel az udvarias arct mutatja, valjban egy csepp udvariassg vagy egyb j sincs. De akkor mr nem volt visszat: hozzktttem az letemet. Csendben lomba srtam magam.
Amikor felbredtem kt dolgot rgtn szrevettem: Charles ismt nincs mellettem, s n mg inkbb tele vagyok srlsekkel. El kne mennem az rvahzba a gyerekekhez, de gy nem mertem. Ugyan, mit mondhattam volna nekik, mirt vagyok tele srlsekkel? Mert a jtk kzben biztosan szrevettk volna. sszekaptam ht magam, felltztem, s elsminkeltem a srlseimet, majd kimentem a kocsishoz s kiadtam neki utastsba, hogy szllttasson friss gymlcst s dessget a gyerekeknek, s mondja azt, hogy beteg vagyok. Nem szeretek se hazudni, se mst hazugsgra utastani, de most muszj volt. Azrt remlem, hogy egyszer mg el tudok menni a gyerekekhez.
|